تبلیغات
دانش ریاضی - آموزش مطالب حرفه و فن سوم راهنمایی واحد 2
تاریخ : جمعه 24 آذر 1391 | ساعت 09 و 10 دقیقه و 00 ثانیه | نویسنده : سینا سنگیجی

واحد 2 كار با برق :

 

واحد 2 كار با برق :

 

 

 

چگونه می توان یك لامپ را از دو نقطه روشن و خاموش كرد؟ هر گاه بخواهیم یك لامپ را از دو نقطه مثلاً ابتدا و انتهای راهرو، راه پله ها و ... روشن یا خاموش كنیم، از كلید تبدیل استفاده می كنیم . كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.

 

موتورهای الكتریكی:

 

 

موتور الكتریكی ماشینی است كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند،امروزه در وسایل الكتریكی بیشترین كاربرد را دارد. این گونه موتورها به تناسب كاربرد و ابعاد مختلف، از بسیار كوچك برای كارهای بسیار حساس و دقیق تا ابعاد بسیار بزرگ در كارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. (شكل موتور،ص 26)

ساختمان موتورهای الكتریكی:

موتورهای الكتریكی عمدتاً از دو قسمت اصلی تشكیل می شوند.

1 قسمت گردان (رتور)

2 قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)

علاوه بر قسمت های عمده ی یاد شده، قسمت های دیگری هم در موتورهای الكتریكی وجود دارد. این مجموعه كه به نام .... و .... نگهدار معرفی می شوند، جریان برق را به آرمیچر می رسانند.

اجزای یك موتور الكتریكی عبارت است از :

1 رتور :‌رتور به قسمتی از موتور گفته می شود كه در درون موتور دوران می كند. ورقه های آهنی رتور بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده اند.

2 استاتور: از ورقه های آهنی شیاردار تشكیل شده است، درون این شیارها حلقه های سیم (لاكی) با آرایش مخصوص قرار می گیرد. با وصل كردن برقَ، در حلقه های سیم میدان مغناطیسی لازم برای گردش رتور ایجاد می شود.

3 بادبزن : از پرده هایی تشكیل شده است كه هوا را به داخل موتور می كشد و موتور را خنك می كند.

4 بدنه و محفظه ی موتور: برای نگهداشتن قطعات موتور به كار می رود. هم چنین اجزای متحرك موتور را در مقابل عوامل خارجی مانند گردو خاك و آب محافظت می كند. (تصویر قطعات كامل موتور ص 27)

 

الكترونیك :

 

قرن بیست و یكم را قرن اطلاعات و ارتباطات نامیده اند. برای اندازیه گیری هر كمیت الكتریكی نیز (ولتاژ ، جریان، مقاومت و ...) یك واحد اندازه گیری مورد نیاز است. این واحدها را انجمن مهندسان در سطح ملی یا بین المللی تعیین می كنند.

مقاومت الكتریكی :

همه ی اجسام مقاومت الكتریكی دارند. جسمی كه جریان الكتریكی را آسان تر عبورمی هد،‌دارای مقاومت الكتریكی كمتری است.

واحد اندازه گیری مقدار مقاومت الكتریكی را اُهم می گویند كه با علامت  نشان می دهند. مقاومت الكتریكی را در مدارها به صورت شكل .... نشان می دهند. مقدار مقاومت را با دستگاه اهم سنج اندازه گیری می كنند.( در شكل مالتی متر عقربه ای ص 30 )

دستگاه اندازه گیری كه مقدار ولتاژ، جریان مقاومت الكتریكی را اندازه گیری می كند، نشان داده شده است. به این دستگاه آوومتر یا مالتی متر عقربه ای (آنالوگ) می گویند.

(مالتی متر دیجیتالی ، ص 31)

 

آشنایی با قطعات الكترونیكی و نحوه كارآن ها:

 

سلف :

اگر مقداری سیم روپوش دار مسی را به صورت حلقه هایی مطابق شكل زیر بچینیم، سلف به وجود می آید. سلف انرژی الكتریكی را در خود ذخیره می كند و در مواقع مورد نیاز، آن را به مدار تحویل می دهد. سلف در الكترونیك كاربرهای زیادی دارد. برای تولید میدان مغناطیسی، آهنربا، مدار هماهنگی (آنتن) در رادیو تولید فركانس از آن استفاده می شود.(تصویر سلف (ص 31)

ترانزیستور:

 

 

قطعه ی الكترونیك است كه ساخت آن تحول عظیمی در فرآورده های الكترونیكی ایجاد كرده است. قبل از اختراع ترانزیستور، از لامپهای بزرگ و گران قیمت و پرمصرف استفاده می شد.

ترانزیستور دارای سه پایه است. (انواع ترانزیستور ص 31) عمل ترانزیستور شبیه یك كلید یك طرف ی قابل كنترل (خودكار) است.

 

سوالات واحد 2 كار با برق

1 چه تفاوت هایی میان پنكه و اتوی برقی وجود دارد؟

پنكه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند (به وسیله الكتروموتور). ولی اتوی برقی،‌انرژی الكتریكی را به انرژی حرارتی تبدیل می كند. به وسیله المنت یا سیم های مقاومتی)

 

2 یك كلید تبدیل دارای چند پیچ است؟ كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.

 

3 دو قسمت عمده یك موتور الكتریكی را نام ببرید.

قسمت گردان (رتور) 2 قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)

 

4 رتور به چه قسمتی از موتور گفته می شود؟ و از چه موادی ساخته شده است؟ به قسمتی از موتور گفته می شود كه درون موتور دوران می كند، در رتور ورقه های آهنی بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده است.

 

5 مترولیتو رگرم واحدهای اندازه گیری چه كمیت هایی هستند؟

متر واحد اندازه گیری كمیت طول و لیتر واحد اندازه گیری كمیت حجم و گرم واحد اندازه گیری كمیت وزن است.

 

6- علامت مقاومت الكتریكی (R) و نام واحد كمیت آن اهم و دستگاه اندازه گیری آن اهم سنج است.

 

7 ترانزیستور دارای چند پایه است و قبل از اختراع آن از چه وسیله ای به جای آن استفاده می شد؟

ترانزیستور دارای سه پایه است. و قبل از اختراع آن از لامپ های بزرگ و گران قیمت و پرمصرف به جای آن استفاده می شد.

 
طبقه بندی: حرفه و فن،
برچسب ها: آموزش، مطلب، برق، الکترونیک،

  • خرید vpn